BISHOP Binay Kandulna, Diocese of Khunti

RT. REV. BINAY KANDULNA, BISHOP OF KHUNTI

Born
:
28 January 1964,Vill-Gondra,Torpa Parish
Parent
:
Patras Kandulna and Selestina Hemrom
Philosophical Studies
:
St. Alberts College, Ranchi
Theological Studies
:
St. Joseph’s Seminary, Mangalore
Ordained Priest
:
23rd April 1994
Higher Studies & Doctorate
:
Pontifical University Urbanian, Rome,in  Canon Law
Episcopal Consecration
:
1st May 2009 – Auxiliary Bishop of Ranchi
Appointed Bishop of khunti
:
30th November 2012
Canonical Installation as Bishop of Khunti
:
12th January 2013, by His Excellency Most Rev. Salvatore Pennacchio, App Apostolic Nuncio